English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه‌های پیشگیری از اچ آی وی / ایدز و تلاش‌های مرکز بهداشت شهرستان ارومیه

اقدامات انجام شده مرکز بهداشت شهرستان ارومیه در راستای پیشگیری و کنترل هر چه بیشتر اچ آی وی / ایدز

در گفتگویی که دکتر آرمین نیک‌روز کارشناس مسئول واحد بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان ارومیه با خبرنگار وب دای مرکز بهداشت انجام داد، وی، به بیان اقداماتی که در راستای نیل به اهداف ملی و بین‌المللی مبارزه با اچ آی وی / ایدز به شرح ذیل صورت پذیرفته پرداخت.

یکی از این اقدامات، آموزش کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت در 9 کارگاه سه‌روزه به ‌منظور ادغام برنامه مراقبت از بیماری اچ آی وی در نظام شبکه در شهرستان ارومیه بود که در این راستا، مشاوره و بیماریابی از گروه‌های پرخطر، انجام تست سریع و مراقبت از بیماران در تمام مراکز خدمات جامع سلامت من‌بعد اجرا خواهد گردید.

تشکیل کمیته فصلی  اچ آی وی شهرستان با حضور ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط به‌منظور به حداکثر رسانیدن همکاری سایر ارگان‌ها ، ادارات و سمن‌های درگیر در برنامه در طی برگزاری جلسات متعدد حاصل گردید تا قدرت عملیاتی و برنامه‌ریزی چند برابری را شاهد باشیم.

اما، منظرترین این فعالیت‌ها، حضور اتوبوس ایدز، موسوم به اتوبوس سلامت در شهر ارومیه بوده که با انجام تست سریع اچ آی وی و مشاوره رایگان در مناطق مختلف شهر فعالیت می‌نماید تا مردم با آرامش خاطر بیشتر و با رعایت محرمیت موضوع، خدمات خود را دریافت نمایند. شایان‌ذکر است حضور در کمپ‌های مختلف به‌منظور بیماریابی، یکی از اهداف موفق این طرح بوده است.

 

اما در وصف مزایای آموزش جامعه و ارتقا سطح دانش گروه‌های هدف این واحد، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی گوناگون می‌نماید که نمونه بارز آن آموزش به سربازان به تعداد 120 نفر می‌باشد. در آخرین موارد نیز تشکیل جلسه‌ای گسترده به‌منظور هماهنگی بیشتر با مسئولین فنی و روانشناسان مراکز درمان سوءمصرف مواد (MMT) بوده که بار حقوقی فراوان طرح، نیاز برای ادامه بررسی‌های بیشتر را طلبید تا در روزهای آتی شاهد راه‌اندازی طرح‌های جدید و کارآمد بیشتر درزمینه مبارزه با بیماری ایدز باشیم.


٠٧:٥٣ - 1396/07/01    /    شماره : ١٥٧٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٤٨خروج